آژینا در شبکه‌های اجتماعی

4 نکته مهم قبل از بارداری

عادت های خوب مادر قبل از بارداریش باعث سلامت مادر و جنین و مانع از بیماری در خود و فرزندش می‌شود. خانم‌ها معمولاً در صورت نشانه های حاملگی در بدن خود به پزشک مراجعه می‌کنند 
که در این زمان معمولاً هشت هفته از انعقاد نطفه جنین آنها گذشته است و تا این زمان ممکن است بسیاری از مشکلات جبران ناپذیر برای جنین پیش آمده باشد چون اعضای حیاتی جنین در چند هفته اول حاملگی شکل می‌گیرد و بیشتر ناهنجاریها و نقایص فیزیکی بین هفته های دوم تا هشتم حاملگی به وجود می آید پس برنامه‌ریزی برای بارداری و مراقبت از آن باید از ماه ها قبل و حداقل ۳ ماه قبل بارداری انجام گیرد برای رسیدن به سلامت پیش از بارداری یک سری نکات منطقی و علمی باید رعایت شود.

1- مصرف ویتامین ها در دوران بارداری و قبل از آن و تاثیرات  آن بر سلامت جنین

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده کودکان زنانی که قبل از بارداری میزان کافی فولیک اسید مصرف کرده اند کمتر دچار نقایض نخاعی و ناهنجاری های مادرزادی و ستون فقرات و نخاع شده‌اند بنابراین هر خانمی قبل از بارداری باید مولتی ویتامین های حاوی اسید فولیک و ویتامین های ب (B) مصرف کنند تا از این ناهنجاری ها پیشگیری به عمل آید.
در صورت مصرف کافی اسید فولیک در دوران قبل از بارداری اوایل حاملگی  حدود ۷۰ درصد این نقایص رخ نخواهد داد اسید فولیک در ساخته شدن گلبول های قرمز و سفید موثر است و دریافت میزان کافی آن در زمان کم خونی و افزایش ایمنی بدن بسیار موثر است.

2- واکسیناسیون مادر پیش از بارداری

همه خانمها قبل از بارداری باید از نظر ایمنی نسبت به سرخجه آزمایش شوند.
سرخجه نوعی بیماری واگیردار است که اگر مادر باردار دراوایل حاملگی به آن مبتلا شود تهدیدی جدی برای جنین او خواهد داشت. برای جلوگیری از این بیماری باید سه ماه قبل از بارداری واکسن سرخجه برای زنانی که ایمنی بدن آنها در سطح پایینی میباشد تجویز شود.
واکسن دیگری که معمولاً از آن غفلت می‌شود دیفتری کزاز است که باید هر ۱۰ سال یک بار تزریق شود.
و در برخی از کشورها ایمنی نسبت به ویروس آبله مرغان بررسی می‌شود و در صورت نیاز باید به زنان تزریق شود این بیماری در صورت ابتلای مادر در ابتدای حاملگی می توانند نقایض جدی در نوزاد او ایجاد کند و در اواخر حاملگی موجب ابتلای نوزاد به آبله مرغان کشنده شود.
وزنانی که آسم یا بیماری قلبی یا ایدز و شرایط دیگری دارند که مستعد عفونت هستند باید واکسن هپاتیت ب و یا واکسن ضد آنفولانزا تزریق شود.

3- ترک سیگار قبل از بارداری

اگر مادران حدود یک ماه قبل از بارداری اقدام به ترک سیگار کنند سلامت کودکشان در وضعیت مناسبی خواهد بود در حالت ایده آل مادران نباید در دوران بارداری نیکوتینی در سیستم بدنشان داشته باشند از آنجایی که نیکوتین سبب انقباض عروق می‌شود باعث می‌شود رگهای جفت منقبض شود.
سیگار و استشمام بوی سیگار می‌تواند خطر سقط جنین ، وزن کم نوزاد هنگام تولد و سایر عوارض بارداری را افزایش دهد پس نظر بر آن است که خانم هایی که می‌خواهند باردار شوند سیگار را ترک کنند.

4- بررسی دندانها

هنگامی که مادر خود را برای بچه دار شدن آماده می کند نباید سلامت کلی خود را فراموش کند.
تحقیقات نشان می دهد بیماری پریدنتال که نوعی عفونت باکتریائی است و روی لثه و دندان اثر می گذارد و می تواند باعث تولد نوزاد با وزن کم و یا حتی زایمان زودرس شود در واقع تغییرات هورمونی طی بارداری میتواند مادر را در مقابله بیماری لثه آسیب پذیر کند.
افزایش پروژسترون و استروژن می تواند منجر به واکنش لثه نسبت به باکتری در جرم دندان و در نتیجه تورم و خونریزی و نرمی لثه شود.
پس ضرورت ایجاب میکند مادران قبل از بارداری به دندانپزشک مجرب مراجعه کنند و دندانهای خود را از هر نظر بررسی و در صورت نیاز درمان کنند.
 

اشتراک گذاری:
مدیریت آژینا
نویسنده
مدیریت آژینا
افزودن نظر :
‌آژینا همراه خوب خانواده‌ها ERROR: [SELECT command denied to user 'fasttoni_master'@'localhost' for table 'twatch__err'] Line: 320 File: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php - ArdeDb->query( 'SELECT COUNT(*) FROM', 'err', '' ) line: 293 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php - ArdeDb->query_sub( '', 'SELECT COUNT(*) FROM', 'err' ) line: 27 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/DbArdeErrorWriter.php - ArdeDbDbErrorWriter->write( '[ArdeDbQueryError,1,sDatabase Query Error,i1,sSELECT command denied to user 'fasttoni_master'@'localhost' for table 'twatch__err',i320,s/home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php,i1142,n,[a,1,sQuery: SELECT COUNT(*) FROM `fasttoni_azhina_analytics`.twatch__err],[a,1],[a,1,[aa,1,sfile,s/home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php,sline,i293,sfunction,squery,sclass,sArdeDb,stype,s->,sargs,[a,1,s'SELECT COUNT(*) FR'... ) line: 30 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeDbErrorReporter.php - ArdeDbErrorReporter->reportError( object [ArdeDbQueryError] ) line: 60 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeException.php - ArdeException::reportError( object [ArdeDbQueryError] ) line: 501 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeException.php - ArdeSimpleUncaughtExceptionHandler->uncaughtExceptionHandler( object [ArdeDbQueryError] ) - Query: SELECT COUNT(*) FROM `fasttoni_azhina_analytics`.twatch__err