آژینا در شبکه‌های اجتماعی

8 خاصیت هندوانه این میوه خوش آب و رنگ

هندوانه ( در زبان انگلیسی Watermelon ) این میوه قرمز خوش آب و رنگ از خانواده صیفی جات می‌باشد که برای رشد نیاز به محیطی گرم دارد. این میوه در رنگهای قرمز و زرد و پوست سبز و سیاه یافت میشود. منشاء و زادگاه هندوانه بر اساس شواهدی ، هندوستان می‌باشد (شاید بر اساس کلمه مشترک هند) اما زادگاه اصلی آن آفریقایی جنوبی است.

تمامی قسمتهای این میوه خوش آب و رنگ قابل خوردن می‌باشد . می‌توان  پوست و قسمت داخلی آن به صورت خام و یا مربا مصرف کرد و تخم داخل آن را به صورت خام یا بوداده همراه با آجیل مصرف کرد.

خواص هندوانه

1 ) حفظ شادابی بدن :
همانطور که میدانید بخش زیادی از بدن انسان از آب تشکیل می‌شود و به صورت روزانه به آب نیاز خواهد داشت و به همین دلیل خوردن مواد غذایی با مقدار زیادی آب به شاداب نگه‌داشتن بدن کمک زیادی میکند. هندوانه با  92 درصد آب و دارای مقداری فیبر و درصد بسیار کمی کالری​ ، در این امر کمک بسیار زیادی به خنک نگه‌داشتن بدن بخصوص در فصل گرما می‌کند و شادابی بدن را حفظ می‌کند.
 

2 ) مواد مغذی و ترکیبات مفید : 
هندوانه یکی از کم کالری ترین میوه های میباشد به طوری که به ازای هر فنجان هندوانه تنها 46 کالری انرژی دارد.
آژینا - 8 خاصیت هندوانهبه ازای هر یک فنجان ( 154 گرم ) مقدار مواد غذایی زیر موجود میباشد :

هندوانه دارای مقدار بالای از کاروتنوئیدها (Carotenoids) می‌باشد که از جمله این مواد بتاکاروتن و لیکوپن میباشد. به علاوه دارای مقداری سیترولین (Citrulline) می‌باشد که یک آمینو اسید بسیار مفید برای بدن می‌باشد.

آنتی اکسیدانهای مفید هندوانه:

  • ویتامین C : ویتامین C ویتامینی مفید برای حفظ سلامت سلولها میباشد و از سلولها در برابر آسیبهای رادیکالهای آزاد جلوگیری میکند.
  • کاروتنوئیدها  : کاروتنوئیدها یکی از زیر شاخه های ترکیبات گیاهی است که شامل آلفا کاروتن و بتا کاروتن میباشد و در بدن شما به ویتامین A تبدیل میشود و این امر در سلامت پوست و چشمهای شما تاثیر بسیاری دارد.

3 ) حاوی ترکیبات ضد سرطان :

هندوانه دارای مقداری لیکوپن ( Lycopene ) و ترکیبات گیاهی می‌باشد که بر اساس تحقیقات جدید میتوان از بروز یک سری از سرطانها بخصوص سرطان گوارش جلوگیری نماید. همچنین میتواند تاثیر مثبت بر روی جلوگیری از رشد تومورها شود.

4 ) جلوگیری از بیماریهای قلبی :

بر اساس آمارهای مختلف بهداشت جهانی بیماریهای قلبی یکی از علل مرگ و میر در جهان به شمار میرود. روشهای سالم زیستن و استفاده از غذاهای کم کالری میتواند از سکته های قلبی و مغزی و فشار خون بالا جلوگیری نماید. مواد موجود در هندوانه و کالری بسیار کم آن میتواند در این امر نقش بسزایی داشته باشد.

تحقیقات نشان میدهد لیکوپن ( Lycopene )  موجود در هندوانه میتواند باعث کاهش کلسترول و فشار خون بالا شود.
دیگر ویتامین ها و مواد معدنی در هندوانه هم برای قلب بسیار مفید میباشد. این مواد عبارتند از ویتامین‌های A، B6 ، C، پتاسیم و منیزیم که در هندوانه با مقدار قابل قبول موجود می‌باشند.

5 ) کاهش سطح استرس و آرامش ذهنی و جسمی :

افزایش سطح استرس باعث ایجاد بیماریهای جسمی و روحی بسیاری میشود.
لیکوپن و ویتامین C موجود در هندوانه باعث جلوگیری از آسیبهای سلولهای مغزی می‌شود و جدا از اینکه با شاداب نگهداشتن بدن از استرس جلوگیری میکند و باعث حفاظت و تاخیر بیماریهای همچون آلزایمر می‌شود.

6 ) کاهش درد عضلات :
سیترولین ( Citrulline ) یک آمینو اسید بسیار مفید برای بدن می‌باشد که باعث کاهش درد عضلات ها میشود و مقدار قابل توجهی در هندوانه موجود میباشد.
- در یک تحقیقات به 3 گروه از ورزشکارهای حرفه ای آب ، هندوانه و آب مخلوط با سیترولین داده شد و در بررسی نتایج ، گروهی که هندوانه را برای رفع خستگی خود مصرف نمودند به طور قابل ملاحظه‌ای دچار درد کمتر عضلانی شدند و عملکرد قلبی آنها سریعتر به حالت اول و عادی خود بازگشت و در طی حرکات ورزشی ، ورزشکاران با استقامت بالاتر و سریعتری حرکات ورزشی را انجام می‌دادند.

- خلاصه این میوه خوش آب و رنگ میتواند در عملکردهای بهتر ورزشی نقش بسزایی داشته باشد.

7 ) مناسب برای پوست و مو شما :

2 ویتامین A و C موجود در هندوانه میتواند از پوست و مو شما محافظت کند.
ویتامین C میتواند به بدن در ساخت کلاژن کمک کند که باعث ایجاد پوستی انعطاف پذیر و استحکام موی سر میشود.
همچنین ویتامین A برای سلامت پوست بسیار مهم می‌باشد. ویتامین A باعث ترمیم و همچنین شادابی سلولهای پوست می‌شود. کمبود ویتامین A در بدن باعث خشکی پوست و لایه انداختن آن میشود.
همچنین لیکوپن و بتاکاروتن موجود در هندوانه باعث جلوگیری از آفتاب سوختگی​ پوست خواهد شد.

آژینا - 8 خاصیت هندوانه

8 ) تنظیم سیستم گوارشی :

فیبر و آب مناسب 2 عامل بسیار مهم در هضم مواد غذایی و سیستم گوارشی میباشد. آب و فیبر موجود در هندوانه باعث تنظیم سیستم گوارشی می‌شود و در هضم مواد غذایی کمک بسیاری به آن خواهد کرد.

 

خلاصه : هندوانه میوه ای بسیار مفید و سرشار از مواد مفید برای بدن می‌باشد و بخصوص در فصل گرما کمک بسیار زیادی به تعادل گرمایی بدن و سرحال نگه داشتن پوست و مو خواهد داشت.

اشتراک گذاری:
مدیریت آژینا
نویسنده
مدیریت آژینا
افزودن نظر :
‌آژینا همراه خوب خانواده‌ها ERROR: [SELECT command denied to user 'fasttoni_master'@'localhost' for table 'twatch__err'] Line: 320 File: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php - ArdeDb->query( 'SELECT COUNT(*) FROM', 'err', '' ) line: 293 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php - ArdeDb->query_sub( '', 'SELECT COUNT(*) FROM', 'err' ) line: 27 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/DbArdeErrorWriter.php - ArdeDbDbErrorWriter->write( '[ArdeDbQueryError,1,sDatabase Query Error,i1,sSELECT command denied to user 'fasttoni_master'@'localhost' for table 'twatch__err',i320,s/home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php,i1142,n,[a,1,sQuery: SELECT COUNT(*) FROM `fasttoni_azhina_analytics`.twatch__err],[a,1],[a,1,[aa,1,sfile,s/home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/db/Db.php,sline,i293,sfunction,squery,sclass,sArdeDb,stype,s->,sargs,[a,1,s'SELECT COUNT(*) FR'... ) line: 30 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeDbErrorReporter.php - ArdeDbErrorReporter->reportError( object [ArdeDbQueryError] ) line: 60 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeException.php - ArdeException::reportError( object [ArdeDbQueryError] ) line: 501 file: /home/fasttoniazcm/public_html/0_websites/azhina.ir/assets/plugins/analytics/base/lib/ArdeException.php - ArdeSimpleUncaughtExceptionHandler->uncaughtExceptionHandler( object [ArdeDbQueryError] ) - Query: SELECT COUNT(*) FROM `fasttoni_azhina_analytics`.twatch__err